מהו מדע ומה הוא עושה

פעם בהרצאה הסברתי לסטודנטים את יסודות תורת הקוואנטים. סיפרתי על איך הופיעה והתפתחה, על כמה לא שכיחה ומשונה ראיית העולם של תורת הקוואנטים, הסברתי מונחים ורעיונות מוזרים שלה. אחרי כשעתיים של ההרצאה שאלה אותי אחת הסטודנטית: "תגיד, הם באמת קיימים, כל האטומים האלה? או שזאת תיאוריה בלבד?"

כשסיפרתי אחר כך לחברים שלי על השאלה של הסטודנטית (בלי שמות כמובן) ועל תשובתי לה, אמרו לי שעניתי לא נכון. "היית צריך," כך אמרו לי, "לענות בחיוב ולהביא הוכחות קיום האטומים. שלא יישאר לסטודנטית שום ספק בדברים פשוטים כל כך, כי זה חינוכי." ואף הוסיפו משהו לגבי איך זה יכול להיות שהסטודנטית קיבלה בגרות בלי להיות בטוחה בקיום האטומים.

שמעתי את דברי חבריי, חשבתי והחלטתי שעניתי לסטודנטית נכון והייתה תשובתי גם יותר מדעית וגם יותר חינוכית. מה עניתי לסטודנטית? אמרתי לה בכנות: "אני לא יודע בדיוק. אלא נוח לי לחשוב שהאטומים קיימים וזאת משום שכך אני יכול להסביר את העולם בצורה יותר מדויקת, חסכונית והגיונית. וייתכן שמחר אני אדע משהו חדש, שלא ייכנס לתמונת העולם המסתמכת בקיום האטומים ואז אאלץ לוותר על רעיון של האטומים. בינתיים זה לא קרה ואני תקווה שגם לא יקרה, כי אני רגיל לרעיון של האטומים והם עוזרים לי מאוד בעבודה שלי. אבל אני חייב להישאר ערוך לכל שינוי אפשרי ולא אוכל אחרת להישאר מדען, כי מדען הוא זה שמשתדל להיות הוגן ולשמור על ראש פתוח לרעיונות חדשים."

לאחר מכן דיברנו בהרצאה על המדע ועל האמת ועל העולם. ונראה לי כי שיחה זו הייתה אף חשובה מתורת הקוואנטים, כי תורת הקוואנטים אינה אלא אחת התיאוריות שרוב האנשים בעולם חיים ומשגשגים בלי להבין כלום בתיאוריות אלה. לעומת זאת, השאלה על המדע ועל האמת חשובה הרבה יותר, כי הרי צריך לפחות להבין במה עסוקים כל המדענים האלה שהתרבו כל כך ומלאו את הארץ.